Вінілові та композитні підлоги – підлогові покриття нового покоління

Вінілові та композитні підлоги – підлогові покриття нового покоління

У той час як український споживач здебільшого вважає за краще стелити на підлогу ламінат, фахівці з ремонтів у Західній Європі та низці інших розвинених країн дедалі частіше звертають увагу на вінілові та композитні покриття. Річ у тім, що сучасні споживачі стали ставити акцент не тільки на естетичній складовій, а й на показниках практичності, функціональності. Тобто підлога має бути не тільки красивою, а й довговічною, комфортною в експлуатації.

Об'єднати в собі ці властивості змогли водостійкі покриття для підлоги з кварц-вінілу та їхня вдосконалена версія – композитні матеріали. З їхньою появою виробники ввели нові абревіатури LVT, Rigid, WPC, SPC, які не завжди зрозумілі покупцеві. Однак розібратися в них можливо.

Що означає LVT?

Абревіатура розшифровується як Luxury Vinyl Tile, тобто вінілова плитка преміум-класу. До кераміки вона не має жодного стосунку, йдеться саме про форму покриття. Також може використовуватися назва LVP, якщо виробник випускає його у вигляді планок як ламінат. В Україні частіше використовується термін "кварц-вініл". Його застосування також виправдане, оскільки воно виходить з матеріалу виготовлення вінілової плитки.

Якщо в якості бази для лінолеуму або ПВХ-плитки застосовується спінений полівінілхлорид невисокої щільності, то LVT виготовлений з більш екологічних і безпечних компонентів. Крім ПВХ високої щільності до складу матеріалу входять кварцовий пісок, скловолокно. При цьому в ньому відсутні токсичні речовини, пластифікатори, що випаровуються під час нагрівання.

LVT-плитка відповідає найвищим європейським стандартам безпеки, тому її допущено до укладання в лікарнях, шкільних і дошкільних установах тощо. Вона не починає видавати неприємний запах під дією сонячних променів. При цьому покриття гігієнічне. На ньому не утворюється грибок або цвіль навіть у вологих приміщеннях.

Доглядати за ним також зручно, оскільки воно, по-перше, не боїться впливу вологи, по-друге, легко очищається від забруднень. З огляду на його високу щільність, це оптимальний варіант не тільки для домашнього застосування, а й для громадських приміщень з високою прохідністю.

Окремо варто сказати про дизайн, який досить точно імітує структуру різних порід дерева, натуральний камінь. LVT представлений у широкому розмаїтті варіантів, кожен з яких навіть на дотик нагадує текстуру деревини або каменю.

Підводячи підсумок можна виділити основні плюси вінілової плитки:

  • 100-відсоткова водостійкість;
  • висока щільність, що забезпечує можливість витримувати точкові навантаження та інтенсивну експлуатацію;
  • порівняно невелике лінійне розширення при нагріванні;
  • можливість використання в тандемі з системою обігріву "тепла підлога";
  • екологічність і безпека;
  • відсутність процесів гниття;
  • збереження початкової яскравості під дією сонячних променів;
  • відмінне шумопоглинання;
  • приємні тактильні відчуття;
  • можливість вибору типу покриття залежно від способу монтажу: замкове з'єднання або укладання на клей для ПВХ.

Rigid Vinyl – синонім твердості

Фактично цей матеріал є різновидом LVP, проте в ньому нівельовано основний недолік плитки – м'якість. Щільнішу і жорсткішу текстуру отримано завдяки збільшенню кількості шарів і застосуванню потовщеної ПВХ-основи з додаванням кварцу. Друга назва Rigid Vinyl – інженерний вініл.

Завдяки підвищеним показникам жорсткості вдалося збільшити міцність замкових з'єднань, а також знизити коефіцієнт лінійного розширення при нагріванні. На клей цей тип покриття не укладається. Проте воно може монтуватися без підкладки, оскільки здатне витримувати значні навантаження і без додаткового стабілізуючого шару. Можливий варіант, коли Rigid Vinyl укладається зверху на стару керамічну плитку без демонтажу, за умови, що перепад рівня підлоги не перевищує 2 мм.

Плюси інженерного вінілу:

  • практично нульове стирання стійкість до стирання;
  • стійкість до утворення подряпин від підборів або колясок;
  • 100-відсоткова водостійкість
  • важкозаймистість завдяки додаванню кварцового піску;
  • найвища міцність і стабільність конструкції;
  • хороші акустичні характеристики завдяки включенню в структуру шумопоглинальних шарів;
  • мінімальне лінійне розширення;
  • стійкість замкових з'єднань;
  • можливість контакту з водою і мийними засобами;
  • відсутність токсичних компонентів у складі;
  • проста технологія монтажу.

Композитні підлоги – цілісна структура

Нове слово в технологіях виробництва підлогових покриттів. Ключова особливість композитних підлог полягає в гомогенності, тобто однорідності, цілісності. Якщо вінілова плитка LVP або Rigid Vinyl складається з міцно склеєних шарів, то композитні матеріали являють собою єдине ядро високої щільності, що отримало назву Rigid Core. Хоча ці покриття вважаються різновидом вінілових, цей матеріал не є основним у їхньому складі.

На його частку припадає лише 20%, тоді як 80% займає або деревне борошно (у WPC), або карбонат кальцію чи вапняк (у SPC). Деякі виробники як кам'яну складову використовують мармурову пудру. Фактично композитні покриття для підлоги зуміли об'єднати в собі переваги вінілової плитки та ламінату, нівелювавши недоліки.

З одного боку вони мають нульове вологопоглинання, з іншого – їхня гомогенна структура не розшаровується, зберігаючи цілісність довгі роки. Ще одна перевага – можливість укладання на нерівну поверхню, оскільки ці покриття не відрізняються гнучкістю. На сучасному ринку представлено 2 варіанти композитів WPC і SPC, що розрізняються за складом.

WPC

Wood Plastic Composit з'явився на ринку 2013 року і неухильно набирає популярності. До його складу входить деревне борошно, термопласти з невеликим додаванням карбонату кальцію. Змішання деревини та полімерів дало змогу отримати матеріал, що перевершує за техніко-експлуатаційними характеристиками ламінат. При цьому його дизайн точно імітує це покриття, відрізнити одне від іншого зможе тільки фахівець. Таким чином, споживач отримує "вініловий ламінат", який служить довше, менше стирається і абсолютно не боїться впливу вологи.

Додаткові плюси WPC:

  • відсутність формальдегідів у складі;
  • м'яка і тепла на дотик, приємна текстура;
  • комфорт експлуатації;
  • мала вага;
  • неперевершене шумопоглинання;
  • нескладна технологія укладання із застосуванням замкових з'єднань.

На жаль, м'якість текстури визначає недоліки WPC. Насамперед це позначається на показниках міцності, ефекті лінійного розширення під час нагрівання і збільшенні товщини. Вона становить від 5,5 до 8 мм.

SPC

Розроблений у 2016 році Stone Plastic Composit передбачає наявність кам'яної основи (вапняк, крейда, мармур) у гомогенній текстурі. Це визначає неперевершені показники міцності, стійкості до підвищених навантажень, деформації внаслідок ударів, точкового впливу. У окремих виробників абревіатура SPC розшифровується як Solid Polymer Core. Тут у складі містяться тільки високоміцні полімери, що поєднують характеристики малої ваги і жорсткості, зносостійкості, довговічності.

Основні плюси SPC:

  • стійкість до істотних навантажень, утворення подряпин, відколів;
  • відсутність розшарування;
  • 100% несприйнятливість до впливу води;
  • мінімальний з усіх різновидів вінілових підлог коефіцієнт лінійного розширення, стабільність у складних умовах експлуатації;
  • відмінна теплопровідність, що робить його ідеальним варіантом для облаштування теплих підлог;
  • широкий діапазон робочих температур;
  • відповідність екологічним стандартам, прийнятим в ЄС;
  • невелика товщина (2,5-5 мм).

Підвищена жорсткість і щільність мають і зворотний бік. SPC-підлоги не настільки приємні в тактильному плані як WPC. Під час ходьби по них у взутті присутній характерний стукіт.

Порівняння всіх типів водостійких підлог

Провести порівняння наочно і з конкретними цифрами краще у формі таблиці.

Технічні характеристики LVT із замковим з'єднанням LVT з клейовим з'єднанням Rigid Vinyl WPC SPC

Водостійкість, %

100

100

100

100

100

Клас зносостійкості

41-43

41-43

41-43

41-43

41-43

Можливість укладання теплої підлоги

ТАК

ТАК

ТАК

ТАК

ТАК

Робоча температура теплої підлоги, С

26-28

26-28

26-28

26-28

26-28

Тепловтрати при макс. нагріванні, С

1,3

1,3

1,3

6,2

0,2

Еластичність

Еластичне покриття

Еластичне покриття

Відносно еластичне покриття

Відносно еластичне покриття

Жорстка текстура

Укладання підкладки

За бажанням

Приклеюється до поверхні

Обов’язково

Обов’язково

Обов'язково / або приклеюється до поверхні

Припустимі перепади основи, мм на 2 м.п.

до 2

до 2

до 2

до 2

до 2

Лінійне розширення при 40 С, %

0,10

0,10

0,10

0,21

0,04

Можливість безпорогового укладання, м2

до 80

До 200

до 80

до 80

до 200

Щільність, кг/м3

1700-1780

1700-1780

1800

1050

2000

Дизайн

Декори, що точно імітують породи дерева, натуральний камінь із тисненням

Технології виготовлення підлогових покриттів не стоять на місці і постійно вдосконалюються. Тому встежити за новинками необізнаному споживачеві буває складно. Під час вибору необхідно консультуватися з фахівцями, менеджерами з продажів в торгових центрах та інтернет-магазинах.

Перевагу завжди краще віддавати європейським виробникам, особливо з огляду на той факт, що на ринку з'явилося багато підробленої продукції китайських марок. Не маючи можливості використовувати запатентовані провідними брендами технології, вони виробляють матеріали низької якості, що не відповідають стандартам. Підлогове покриття – це вибір на довгі роки, в даному випадку варто трохи переплатити за гарантію якості.