Паркет у різних кімнатах

Що поєднує приміщення з різними функціональними завданнями? Насамперед зусилля архітектора і дизайнера зі створення ансамблю інтер'єру загалом чи з вибору його предметних частин, згрупованих за збігом чи контрастами стильових, функціональних чи матеріальних характеристик. Це, наприклад, може бути комплексне рішення щодо побудови інтер'єру в особливостях того чи іншого варіанту архітектурного оформлення з відповідною формою та оздобленням стель, вибором матеріалів та естетичного рішення з оформлення стін, дверей та підлог, з необхідним підбором меблів та елементів образотворчого мистецтва, включаючи живопис , графіку, скульптуру, дрібну пластику та декоративний посуд. Разом з тим це можуть бути окремі елементи інтер'єру, об'єднані в ансамблі за стильовими та декоративними ознаками.
Паркетна підлога - у прямому та переносному сенсі основа будь-якого інтер'єру. Саме вони можуть з'явитися тим, що пов'язує та поєднує, приглушує різкі контрасти та відмінності між такими функціональними зонами будь-якого житлового приміщення, як хол, кабінет, вітальня, спальня, дитяча, кухня-їдальня. Це і про паркет сказано: "І лише йому дано поєднати прекрасного розрізнені частини". Вибір матеріалу та малюнка укладання паркету може бути підпорядкований спільній ідеї оформлення інтер'єру або окремих його частин. Альтернативою цьому може бути варіант, коли паркетна підлога є основним декоративним елементом, під який будується весь інтер'єр. Якщо і можна говорити про домінанта в сучасному мінімалістському інтер'єрі, то нею може стати паркетна підлога з його класичним малюнком, що повторюється, і регулярним ритмом. Тим більше в цій якості може виступати створений за індивідуальним дизайн-проектом художній паркет із розетками, бордюром та модульними фоновими декорами. Створення єдиного простору часто досягається за допомогою паркетної підлоги.
І все ж, незважаючи на всі поєднувальні тенденції паркет, призначений для різних функціональних зон, має виражені особливості. Об'єкти нашої уваги - хол, кабінет, дитяча, кухня, вітальня та спальня.
Паркет у холі
Хол або передпокій – візитна картка будинку. "Зустрічають по одязі" - це про нього. Тому паркет у холі, як правило, суворіше, ближче до класичного, з ним пов'язаний деякий холодок першого знайомства. Іноді, щоправда, доводиться зустрічатися з випадками, коли передпокій оформляється за принципом "знай наших" та відвідувачу за допомогою колон, позолоти, кольорового каменю та помітної за розмірами розетки художнього паркету дають зрозуміти, куди і, головне, до кого він потрапив. І в цій розетці, якщо кінь, то злий, а якщо лев, то лютий.
У передпокої можливе поєднання паркету з каменем, керамогранітом, керамічною плиткою, особливо поблизу вхідних дверей – адже з вулиці часто бруд та вода. Частка різних матеріалів у укладанні підлогового покриття може визначатися розміром передпокою та типом меблів, встановлених у ній. Для дискретних меблів та великої площі частка паркету збільшується. Оздоблення холу, включаючи структуру покриття для підлоги, може бути стильним, з елементами прикраси, але не химерним. Естетика холу – перше вітання, яким ви зустрічаєте гостей. Його оформлення - це те, що ви хочете сказати про себе і свій будинок з перших кроків від порога.
Якщо в холі немає вікна та взагалі природного освітлення, глянсовий лак на паркеті за рахунок відбиття світла додасть освітленості в цій зоні квартири. Напівматовий лак дозволить дещо пом'якшити контрасти, підкреслити витонченість меблів, прикрас та оздоблення стін. Якщо хол замкнутий і відокремлений від решти простору, напівматовий або матовий лак надасть приміщенню інтимності, підкреслить атмосферу стриманості. Колірне рішення паркетної підлоги реалізується завдяки вибору або поєднанню порід деревини, у тому числі екзотичних, а при застосуванні однієї породи - за рахунок лакового або масляного покриття, що тонує. Світлі тони дає використання ясена, клена, груші, акації . Вишня, мербау, іроко, ятоба, дусіє наситять вашу палітру тонами від рожевого до червоного, а темні палісандр, венге, морений дуб, горіх наблизять вас до естетики японського інтер'єру або забезпечать гармонійне поєднання з квітами вибраних вами темних меблів або дерев'яних стін.
Якщо ви часто змінюєте обстановку та декор передпокою, просте регулярне укладання паркету забезпечить сумісність із будь-яким стилем оформлення. Для тих, хто хоче зробити покриття для підлоги однією з домінант естетики будинку, існує вибір з величезного арсеналу візерунків і мозаїк художнього паркету, як традиційних, так і стильних і модних. Можливе індивідуальне рішення, коли малюнок паркетної підлоги створюється художником як оригінальний твір декоративно-ужиткового мистецтва. Наявність у холі художнього медальйону та орнаментального фризу на підлозі відразу скаже про вашу прихильність до індивідуального в інтер'єрі, багато розповість про ваші художні уподобання.
"Зображу ль у картині вірною відокремлений кабінет"
Паркет у кабінеті
Скільки блискучих ідей народилося у цих стінах, скільки тут вирішено складних проблем, скільки написано прози та віршів. Які рідкісні книги перебували на цих полицях і за стулками цих книжкових шаф: Брем, старовинні та новітні енциклопедії - "Брокгауз та Ефрон", "Гранат", Велика та Мала Радянська, "Британника", зібрання творів у шкірі та коленкорі. І навіть мерехтливе око монітора, що стало майже обов'язковим атрибутом сучасного кабінету, не порушує деякої чинності та традиційності цього приміщення.
Як правило, кабінет - це притулок чоловіка, в якому він прихований від усього, що залишилося за порогом, і наданий самому собі та своїм звичкам та заняттям. Це найбільш консервативна частина будинку, тут найстійкіші меблі, натуральні дерево та шкіра в оздобленні, що поєднуються з книжковими шафами або стелажами від підлоги до стелі.
Малюнки паркету на підлозі зазвичай класичної укладання з регулярною, геометричною структурою, з широких (70 - 75 мм) паркетних планок: "подвійна ялинка", "плетінка", "шахові квадрати", "шереметьївська зірка" з включенням по контуру геометричного бордюру або строгий модульний малюнок художнього паркету . Все це створює відчуття додаткової стійкості, ґрунтовності, захищеності. Практикуючі дизайнери та декоратори відзначають цікавий парадокс: навіть у квартирах та будинках з найсучаснішим авангардним оформленням, з металом, склом та пластиком хай-течних вишукувань кабінети за бажанням замовників оформляються, як правило, у класичному стилі. Найсміливішим відступом від цього може бути використання стилю ар деко з елементами східної чи єгипетської стилізації, з геометричними композиціями деко у малюнках паркетного укладання. При цьому часто застосовується екзотична деревина коричневих, жовтих, чорних або червоних відтінків ( палісандр, мербау, венге, тик та ін.).
Для підлоги часто використовують матове лакове покриття, що приглушує контраст між відносно світлою підлогою та темними меблями в кольоровій гамі вишні або червоного дерева. Для художнього варіанту оформлення підлоги компромісу між різноманітністю колірного рішення паркетного малюнка та однотонним оточенням послужить напівматовий лак.
Радіальний дуб дуже доречний у строгому інтер'єрі, він надає значущості та представницькості простору, допомагає зосередитися та налаштуватися на робочий лад. Підлога з радіального дуба впорядкує думки і почуття, допоможе прийняти правильні рішення, вона давно вважається ідеальним паркетом для кабінету господаря будинку. Альтернативою може бути горіх, вишня або та чи інша якісна екзотична деревина зі спокійною фактурою поверхні.
Спеціальне освітлення з можливістю концентрації на робочому місці поєднується з вибором настінних прикрас, які можуть використовувати зображення коней, військових кораблів і батальних сцен, старі карти або колекційні чорно-білі фотографії. Тут часто зустрінеш предмети старовини, колекцію сигар та гравюри, що добре поєднуються з геометрією малюнків на підлозі. В інтер'єрі кабінету має бути якнайменше відволікаючих моментів, по можливості слід уникати колірних і тонових контрастів.
Якщо це обитель бізнес-вумен, зміни торкнуться штор, чохлів на меблів, композицій із сухих квітів і злаків на стінах, килимка для миші, але швидше за все не відіб'ються на паркетній підлозі, що слабко мерехтить напівматовим або матовим лаком.
"Тільки дитячі книги читати, тільки дитячі думи плекати ..."
Паркет у дитячій
У будь-якому будинку немає різноманітнішого за функціями приміщення, ніж дитяча кімната. Це одночасно зона відпочинку та сну, ігровий майданчик, кабінет для навчання, кімната для прийому гостей. У той же час дитяча динамічно змінюється протягом порівняно коротких проміжків часу. У міру дорослішання дитини те, що ще вчора було переважно спальнею і місцем годування з колискою, пеленальним столиком і коляскою як головні елементи інтер'єру, сьогодні перетворюється на місце для ігор, де панують ляльки та плюшеві ведмедики, а головними меблями стають будиночки для Барбі. та Кена. На зміну цьому у свою чергу приходять тренажер, аудіосистема та постери на стінах.
Дитяча кімната більш, ніж будь-яке приміщення, що мешкає дорослими, безпосередньо відображає внутрішній світ дитини і повинна відповідати її смакам, що формуються, і звичкам, його пластичній і чутливій психіці, відрізнятися від приміщень для дорослих.
При виборі матеріалів для обробки дитячої кімнати більш, ніж будь-де ще кращі натуральні матеріали. Що стосується покриттів для підлоги, то конкурента дерев'яним підлогам тут немає. Після того, як дитячі астми та алергії вигнали модні у нас у 70-80-х роках минулого століття підлогові килими-паласи, тепла, красива, екологічно бездоганна дерев'яна підлога у дитячій практично не має альтернатив.
Підлога в будинку набагато ближче до дитини, ніж до дорослих. Це основне тло, де він грає, малює, майструє, де розкладені іграшки, залізниця. Все в дитячій кімнаті, у тому числі й підлога, має по можливості відрізнятися від приміщень для дорослих. Це дасть дитині відчуття самостійності, поваги та ставлення до неї як до рівноправного члена сім'ї. З цим відчуттям він дорослішатиме, воно додасть йому впевненості у собі, свідомості, що його люблять.
Виражена текстура поверхні деревини, характерна, наприклад, для варіантів тангенціального розпилу дуба та ясена, для зебрано та оливи , на думку психологів, будить фантазію дитини, виконує функцію, що розвиває.
Враховуючи часту зміну обстановки в дитячій, при виборі малюнка укладання паркету слід віддавати перевагу спокійним, фоновим варіантам. Малюнок може бути строкатим, невираженим і сумісним з різними за формою та кольором рішеннями в оздобленні кімнати. Це правило справедливо і для художнього паркету в дитячій. При виборі порід деревини та власне художньої композиції переважно уникати контрастних поєднань і не намагатися робити підлогу домінантним елементом в оформленні приміщення.
Введення в підоснову шару листової пробки покращить тепло-і звукоізоляційні властивості підлоги, а застосування глянсового лаку додасть відбитого світла і зробить освітленість у кімнаті рівномірнішою. Масляне або масляно-воскове захисне покриття, пропоноване останнім часом як альтернатива паркетному лаку, не дає нічого принципово нового, але вимагає великих зусиль при експлуатації підлог та підтримці чистоти в приміщеннях.
Спеціальне художнє оформлення підлоги ( бордюрний фриз, мозаїка, паркетні планки з фігурними вставками ) дозволить внести до інтер'єру дитячої кімнати елемент гри, створити у маленьких господарів відчуття, що кімната призначена саме для них. У дитячій кімнаті меблі часто мігрують з кута в кут, рухаються, переміщаються. Не забудьте захистити лак на підлозі, підклеївши під ніжки стільців та опори меблів спеціальні кружечки з фетру чи шкіри.
І якщо витрати, енергія, творча вигадка, фантазія і любов, вкладені в оформлення вашого будинку, окупаються сторицею, то, напевно, права Лора Ешлі - відомий фахівець з інтер'єру, яка вважає, що стосовно дитячих кімнат все це окупається подвійно.
Паркет на кухні
Ніяка інша функціональна зона в будинку не може зрівнятися з кухнею по різноманітності завдань і матеріалів, що застосовуються для її обробки. Сьогодні кухня поєднує найсучасніші технології. Відповідно естетика оформлення приміщення і застосовувані для цього кошти. Тут, як ніде більше, можуть поєднуватися такі матеріали, як нержавіюча сталь і кераміка, скло і керамограніт, пластмаса та покриття стін, коріан і натуральний камінь, дерево у всьому своєму різноманітті, ламінат і багато іншого.
У наш час не тільки в котеджній та багатокімнатній забудові за індивідуальними проектами, а й у типовому житлі помітно покращало планування. І насамперед зміни торкнулися кухні. Збільшилася її площа, іноді її поєднують зі їдальнею. Входить у моду об'єднання зони кухні-їдальні та вітальні з утворенням єдиного простору – студії. Тепер естетичні вимоги часто виявляються визначальними у плануванні та виборі оздоблювальних матеріалів. На сучасні кухні прийшли різноманітні архітектурні стилі. При їх оформленні використовуються традиції модерну, деко та хай-теку, які надихають декораторів на відповідний вибір меблів, світильників, комплектування аксесуарами, посудом, а то й предметами мистецтва.
Як і для більшості приміщень, найдовговічнішими, а значить і найконсервативнішими на кухні є покриття для підлоги. Електронні пристрої для готування витісняють газові та електричні плити, на зміну лампам розжарювання прийшли галогенні світильники, емальовані раковини поступилися місцем нержавійці, а на підлозі, як і раніше, лінолеум, керамічна плитка, дерево, натуральний і штучний камінь.
Найменш уразливими до різноманітних впливів на кухні залишаються камінь, керамічна плитка та керамограніт. Однак для таких покриттів бажаний підігрів, у господині, яка проводить на кухні чимало часу, може виникати суб'єктивне відчуття жорсткості підлоги, комусь такий інтер'єр здасться незатишним та холодним.
Кухня - це простір, де можлива найчастіша зміна температурно-вологісного режиму. Тому її потрібно розглядати як приклад приміщення, що пред'являє до матеріалів та обстановки найбільш жорсткі вимоги. Утворення пари, включення припливно-витяжної вентиляції, пролиті на підлогу рідини, часте вологе прибирання, поєднання підвищеної температури та вологості - все це змушує вживати спеціальних захисних заходів при використанні на кухні паркету або дошки з масиву дерева.
Влаштування підоснови підлоги в цьому випадку вимагає обов'язкового створення гідропароізоляції, роль якої може виконувати комбінація клейової мастики з поліетиленовою або поліпропіленовою плівкою. Така ізоляція в основі паркетного "пирога" запобігає утворенню конденсату та захистить від надходження води по плиті перекриття (при протіканні у сусідів по поверху). Найбільш слабке місце паркетного "пирога" - простір по периметру (шириною близько 1см) між паркетною кладкою та стінами. Цей проміжок рекомендується заповнювати еластичним герметиком, який захистить підлогу разом із підосновою від проникнення вологи і не перешкоджатиме природному розширенню паркетної підлоги, оберігаючи її від деформації.
Особливого значення при експлуатації паркету на кухні має якість верхнього захисного покриття. Сьогодні для виконання цього завдання найбільше застосування знаходять паркетні лаки . І якщо для створення міцного захисту в інших приміщеннях зазвичай досить двох шарів лаку по грунтовці, то для кухні бажано передбачити не менше 3 шарів. Це незначно збільшить вартість робіт та матеріалів та забезпечить необхідний захист. Лаки, що виробляються у Швеції, Франції, Німеччині, мають екологічні сертифікати, стійкі до стирання та впливу різних речовин.
Оптимальним варіантом для кухні є комбінування паркету з іншими матеріалами. В обідньому просторі гарна тепла і красива дерев'яна підлога, а в робочій зоні (від стін і на 70-80см за периметр кухонних меблів) - натуральний камінь, керамічна плитка, керамограніт. Таке поєднання не лише функціональне, а й цікаве з погляду естетики оформлення приміщення. Між паркетом та іншими видами покриттів залишають проміжок 4-5мм, який заповнюють еластичним герметиком чи демпфером із пробки.
При виборі паркету на кухню має сенс використовувати породи дерева, що мають найбільшу стійкість до впливу вологи: дуб і морений дуб , тик, ясен та деякі інші з поширених у практиці паркетної справи породи.
Поєднання різних матеріалів – чудова можливість для стилізації інтер'єру. Використання керамічної плитки "під паркет", контрастних або однотонних поєднань каменю та дерева дають можливість підкреслити колір кухонних меблів, повторити контур столу або іншого елемента меблювання. Застосування мозаїчних з каменю (керамограніту) або бордюрних дерев'яних фризів на стику різних середовищ, а також в арочних та дверних отворах розширює палітру образотворчих засобів у підлоговому покритті.
І, нарешті, мистецький паркет на кухні. Багатий арсенал традиційних орнаментальних малюнків із багатьох порід деревини, включаючи рідкісні екзотичні породи, а також можливість розробити та втілити практично будь-який індивідуальний дизайн-проект підлогового покриття дозволяють задовольнити найсміливіші побажання. У тому числі, для насиченого оформлення кухні поряд з геометричними та мозаїчними композиціями можуть бути застосовані рішення, які забезпечать відчуття простоти та елегантності стилю кантрі, додадуть вашій кухні природність прованського стилю. І навіть холодний антураж хай-теку на кухні можна пом'якшити, застосувавши для оформлення підлоги певні образотворчі акценти, у тому числі композиції в стилі ар деко.
"Свято, яке завжди з тобою"
Паркет у вітальні
Поряд із дитячою кімнатою вітальня, мабуть, одне з найбільш функціональних приміщень у будинку. Це і кімната для прийомів і просто посиденьок, місце для демонстрації дивовиж та колекцій. Тут при нагоді може переночувати приятель, що приїхав погостювати або у відрядження.
І якщо для господаря квартири будинок – це притулок від турбот та тиску зовнішнього світу, то для господині будинок і насамперед вітальня – це об'єкти її творчої активності. Тому саме у вітальні найчастіше стильне оздоблення та меблі, найкрасивіші елементи інтер'єру, найвиразніші прикраси підлоги, чи то загальний декор, медальйони чи фриз. У вітальні максимум фантазії, часто глянсовий лак, що відображає вогні люстр та каміна та форми вишуканих меблів. У вітальні частіше, ніж в інших функціональних зонах, зустрічаєш чистий стиль або збалансовану та осмислену еклектику, де змішування стилів не випадковість, а продуманий вибір.
Для екстраверта у вітальню може перетворитися вся квартира (або місто), для інтраверта вона може не знадобитися. Питання про наявність вітальні, її площу, розміщення в квартирі або будинку, її оздоблення та меблювання, про суміщення її зі їдальнею, домашнім кінотеатром і навіть сауною дизайнер вирішує, ретельно розібравшись у характері, типі особистості, уподобаннях та побажаннях замовника. Все вищесказане поширюється і на вибір виду та оформлення покриття для підлоги. Для підлоги з дерева діапазон можливих рішень починається від стандартної "палуби" з укладанням паркетом або дошкою з масиву і закінчується кольоровими композиціями художнього паркету за індивідуальними дизайн-проектами.
У вітальні розетки, бордюри та декори замощення найчастіше підібрані за принципом взаємної відповідності, складаючи паркетний гарнітур, або у підпорядкуванні загальному стильовому завданню оформлення інтер'єру. Тут можна зустріти всю кольорову гаму звичної та екзотичної деревини в асиметричних візерунках ар нуво, тону червоного, чорного, коричневого та золотого або контрастні поєднання у багатокутних геометричних композиціях ар деко, суворо підібрані у вузькому діапазоні нейтральних тонів або скупі за формою поєднання каменем та керамікою для хай-течних варіантів оформлення.
Немає необхідності в якихось спеціальних технологічних вимогах до спорудження підлог у вітальні, хіба що мова зайде про домашній кінотеатр як про малу вітальню. І тут основне завдання - забезпечення акустичних характеристик. Її вирішують, застосовуючи в цій зоні покриття для підлоги з пробки або шпонованої пробки, використовуючи на глибині 1-1,5 см в стінах і підлогах пробкові або інші звукопоглинаючі панелі або вводячи в конструкцію підоснови паркетної підлоги пробковий шар.
Розетка , розташована в центрі вітальні або зміщена у виділену зону, може стати ключовим елементом, що задає стиль і настрій. Вибір геометричного візерунка, квіткової композиції, зображення тварини чи птиці, монограми, окремої квітки чи символу може визначатися вимогами архітектурної ідеї оформлення інтер'єру чи пристрастями замовника
Бордюри можуть використовуватися для окантовки приміщення з відступом від стін на 30-50 см і в залежності від їх ширини і малюнка створюють ефект збільшення приміщення, скорочення його розмірів або візуальне враження виправлення несиметричного або спотвореного контуру. Бордюри можуть використовуватися на межі середовищ (дерево та камінь, дерево та кераміка тощо) або на межі зон (у дверях та арках). Те чи інше напрям укладання паркету чи паркетних модулів щодо осей приміщення може візуально розтягнути простір однією з координат і задати напрямок руху, надати йому динаміку.
Паркет у спальні
Якщо будинок – фортеця та притулок, то спальня – серце будинку. Спокійний, ненабридливий малюнок укладання паркету, відсутність різких контрастів та дратівливих форм. Спальня більше за інших приміщень не висловлює, а відповідає смаку і темпераменту господарів. Регулярний, ритмічний малюнок як прикраса може трохи оживити інтимний, вкрадливий характер інтер'єру спальні. Малюнок укладання, що легко повторюється у формах та малюнках покривал, штор, оббивки меблів. Матовий або напівматовий лак погасить сонячний промінь і не дасть відблиску від нічника.
Часто доводиться відповідати на прохання рекомендувати породу дерева для укладання паркету у спальні. І тут можна було б розлого й туманно міркувати про ауру деревини та гороскоп друїдів, про те, який паркет у спальні з рохлі зробить Бандераса. Однак оскільки в біографії Казанови не простежується будь-який зв'язок подвигів героя з типом покриттів для підлоги, слід напевно насамперед звернутися до вибору між деревом і килимом, деревом і каменем або керамікою, деревом і лінолеумом. Очевидно, що найбільш здоровим та екологічним варіантом для спальні є дерев'яна підлога, на якій знайдуть собі місце приліжкові килимки з натурального матеріалу, що не утворює ворсинок, наприклад, шовку, бавовни, джуту. Проблематично використання в спальні підлог з підігрівом, тому камінь та кераміка не для неї.
Паркетна підлога - тепла завдяки матеріалу та конструкції, що ізолює його від основи. Він легко обслуговується за допомогою пилососу та вологого прибирання. Він гарний, потрібно тільки вибрати малюнок укладання, що відповідає вашому смаку та настрою інтер'єру. Цілком розумно прикрасити інтер'єр спальні паркетом із фігурними вставками у вигляді квітки або пера. Рідко в спальні багато відкритого місця на підлозі, але завжди можна за бажання вибрати для прикраси паркету розетку зі спокійним малюнком і бордюрне обрамлення, що гармонійно вписує підлогу в стилістику оздоблення меблів та оформлення стелі та стін. Витончена квіткова бутоньєрка, характерна для модерну асиметрична віньєтка, мозаїчний контрастний медальйон у стилі деко – все це може з'явитися елементами стилю та прикрасити підлогу у спальні. За бажання використовувати художній декор доцільно вибрати спокійний малюнок, що виявляється не стільки завдяки контрасту тонів різноманітних порід деревини, скільки через гру текстури дерева різного розпилу при зміні освітлення та кута зору.