Догляд за паркетом – чия це турбота?

Догляд за паркетом – чия це турбота?

Меблі та взуття

У більшості випадків готова паркетна підлога покривається лаком. Суть цієї технологічної операції полягає в тому, щоб уберегти деревину від стирання та ізолювати від дії води та різних видів побутових забруднень. Парадокс полягає в тому, що лак, крім захисту, виконує функцію декоративного оздоблення. Це покриття посилює естетичний ефект деревини та надає паркету рівномірного ступеня глянцевості. Тому для максимально тривалого збереження візуальних властивостей підлоги лакова плівка потребує дбайливого себе ставлення.

Перелік умов правильного використання та обслуговування лакованого паркету слід почати з того, що власник підлоги може розпочати огляд своїх володінь не раніше ніж через 24 години після нанесення останнього шару лаку. Фахівці вважають, що через добу після закінчення всіх паркетних робіт по підлозі можна ходити в чистому домашньому взутті на м'якій підошві або найкраще - у шкарпетках. Остаточну міцність лакове покриття набере через 14 днів, і тільки після закінчення цього часу в приміщення можна вносити меблі. Важливо, щоб меблеві ніжки були обладнані захисними накладками з повсті, фетру або м'якого іншого матеріалу натурального походження. Не рекомендується використовувати для цього пластики. Вони можуть вступати у хімічну реакцію з лаком. Якщо передбачається, що в кімнаті будуть меблі на роликах, під них необхідно підкласти спеціальні прозорі полімерні килимки. Ще одне застереження: доки лак повністю не затвердіє, паркет не можна нічим накривати.

Перед тим як приступити до експлуатації лакованої паркетної підлоги , власнику варто подбати про те, щоб перед входом в приміщення знаходилося спеціальне брудоуловлювальне покриття для очищення взуття від вуличного бруду. В ідеальному випадку це повинні бути килимки двох типів - жорсткі нейлонові, для збору твердих фракцій, що містять абразиво, і бавовняні, що вбирають воду і містяться в ній хімреагенти, якими щедро поливають і посипають вулиці з настанням зими. Але навіть наявність цього запобіжного заходу виключає ходіння по лакованій підлозі у вуличному взутті. Справа в тому, що більшість матеріалів, що використовуються у взуттєвій промисловості для виробництва підошв, здатні утворювати стійке механічне зчеплення з піском. Простіше кажучи, частки абразиву вдавлюються в поверхню підошви, і вона стає аналогом шліфувальної шкірки. Те саме стосується домашніх тварин. Повертаючись із собакою з прогулянки, необхідно ретельно вимити і насухо витерти лапи чотирилапого вихованця.

Продовжуючи тему захисту підлоги від механічних впливів, не можна не сказати про те, що сучасні паркетні лаки, володіючи високою міцністю, все ж таки відносяться до категорії еластичних покриттів, які погано реагують на точкові навантаження. Щоб уникнути пошкоджень лаку, слід виключити ходіння по підлозі у взутті на "шпильках", підборах, а також у взутті на підошві з твердими рифленими набійками. У тих випадках, коли очікується прийом гостей, лакований паркет можна покрити килимом або циновкою.

Мікроклімат

Незважаючи на те, що пристрій сучасної паркетної підлоги передбачає його повну герметизацію, проте паркетна планка чуйно реагує на температуру і, головним чином, на вологість навколишнього середовища. Особливість природно-кліматичної ситуації та пов'язана з нею тривалість опалювального сезону змушують з особливою увагою ставитись до підтримки у приміщенні оптимального мікроклімату.

Встановлено, що ідеальною умовою експлуатації виробів з дерева є постійна вологість повітря в межах 40-65% при температурі 18-25С. Однак, якщо влітку та на початку осені вміст вологи в атмосфері становить 50-60% і більше, то з початком опалювального сезону вологість повітря у приміщеннях швидко знижується. В результаті вміст вологи при температурі повітря в приміщенні 20-23С може впасти до 10-15%, що відповідає вологості рівноважної деревини 4-5%. При цьому вихідна (заводська) вологість деревини паркету зазвичай знаходиться в межах 7-9%. Тому планки поступово пересихатимуть і зменшуватимуться в поперечних розмірах, і в першу чергу - по ширині. Саме зниження вологості повітря нижче за гранично допустимий рівень (40%) є причиною неминучого усихання паркету, а герметичність конструкції паркетної підлоги лише розтягує цей процес у часі. Все сказане однаково відноситься до дорогих меблів, міжповерхових сходів, дверей та інших елементів інтер'єрного обладнання, виготовлених з масиву деревини.

Підтримка в приміщенні вологості, яка потрібна для нормальної експлуатації паркету, досягається використанням побутових зволожувачів. В даний час на ринку домашньої електротехніки представлений широкий вибір цих приладів - від найпростіших до багатофункціональних, що поєднують у собі зволоження повітря з його очищенням від пилу, бактерій, а також іонізацію, ароматизацію і т. д. До речі, гігієністи вважають, що мікрокліматичні параметри що забезпечують оптимальний режим життя деревини, збігаються з умовами комфортного довкілля людини. Дійсно, вологість повітря, що рекомендується для паркету, знижує ризик виникнення захворювань органів дихання і перешкоджає їх загостренню при хронічній формі, благотворно позначається на стані шкіри і тканин слизових оболонок.

Прибирання та профілактичне обслуговування

Спираючись на європейський досвід, фахівці вітчизняних компаній, зайнятих у сфері виробництва паркетних робіт, вважають, що комплекс заходів для догляду за лакованим паркетом не містить складних операцій і може виконуватися самим користувачем. Водночас, правильне обслуговування паркету передбачає дотримання деяких правил, про які паркетник повинен повідомити свого клієнта.

Перші два тижні прибирання підлоги повинне полягати в збиранні пилу пилососом або сухою м'якою тканиною. Через 14 днів, коли лак остаточно набере міцність, застосування пилососа можна поєднувати з протиранням паркету злегка вологою (ні в якому разі не мокрою!) тканиною.

При користуванні підлогою з його лакованої поверхні неминуче з'являться сліди легкого забруднення. Для їх усунення застосовують спеціальні засоби для чищення - так звані "клінери" або технічні шампуні. Одні з них випускаються в концентрованому вигляді та вимагають розведення водою, інші – в аерозольній упаковці та вже готові до вживання. Особливість цих засобів у тому, що вони хімічно нейтральні по відношенню до складу лаку. В асортиментну програму всіх великих виробників паркетної хімії обов'язково включені очищувачі лакованого паркету. Найкраще, якщо застосовуваний для прибирання "клінер" випущений тією ж компанією, що і лак, використаний як захисне покриття паркетної підлоги. Наприклад, компанія BONA (Швеція) пропонує спеціальний набір для регулярного догляду за лакованою підлогою, куди входять очищувач, засіб для відновлення лаку "поліш", спеціальна швабра з махровою накладкою і т.д.

При регулярному та правильному догляді паркетна підлога довго служитиме Вам, прикрашаючи Ваше житло і доставляючи Вам постійну радість.