Лінолеум - властивості, види, виробники

Лінолеум - властивості, види, виробники

Український ринок лінолеуму досить широко представлений імпортними виробниками. Серед іноземних компаній на ринку лінолеуму найбільш широко представлені такі: Upofloor (Фінляндія), Tarkett (Німеччина), Forbo (Швеція), Armstrong (Німеччина), Gerflor (Франція), Jutekc (Словенія), Polyflor (Англія), Grabo (Угорщина) , LG (Корея), Domo (Бельгія).

Лінолеум

Лінолеум є одним із найбільш використовуваних підлогових покриттів.

Спочатку лінолеум (від лат. "linum oleum" - лляна олія) виготовлявся тільки з натуральних природних матеріалів - лляної олії, натуральної смоли, кольорових пігментів, деревного або коркового борошна, джутової тканини. Тепер під лінолеумом розуміють не тільки покриття, виготовлені з натуральних матеріалів, але також всі види ПВХ. Популярність сучасного лінолеуму пояснюється тим, що він є досить якісним і недорогим матеріалом.

Лінолеум, перш за все, характеризується такими якостями:

1) характеристики рулону:

- ширина (від 1,5 до 4 м, буває навіть до 5 м - але досить рідко, найчастіше за спецзамовленням)

- Довжина 12-27 м, довжина промислового рулону може досягати 100 м

2) характеристики лінолеуму:

- Товщина лінолеуму (від 1,35 до 4 мм), найтонший лінолеум - 0,7 мм (практично не зустрічається),

- Товщина верхнього захисного шару (від 0,12 до 0,6 мм). Від товщини лінолеуму залежать тепло-, шумоізоляція, чим він товщий, тим більш високі якості. Мінімальна товщина лінолеуму – 0,7 мм).

- строк служби.

3) показники фізико-механічних властивостей:

- теплоізоляція,

- шумопоглинання (звукоізоляція),

- зносостійкість,

- антистатичні якості (якщо лінолеум використовується у спеціальних приміщеннях),

- Абсолютна залишкова деформація,

- Зміна лінійних розмірів, %,

- питомий поверхневий електричний опір, Ом,

- міцність зв'язку між лицьовим захисним шаром із плівки та наступним шаром, Н/див.

За складом лінолеум ділиться на гомогенний та гетерогенний.

Гомогенний лінолеум є покриттям без основи, є однорідним тонким матеріалом. Завдяки однорідності своєї структури на гомогенному лінолеумі практично не помітні потертості малюнка, що уможливлює його застосування в місцях з великою прохідністю.

Гетерогенний лінолеум складається з кількох шарів. Ця категорія лінолеуму найбільше представлена на ринку лінолеуму.

Лінолеум

Лінолеум складається з кількох шарів:

1. Прозорий, зносостійкий - найвищий шар, від його товщини залежить зносостійкість лінолеуму

2. Декоративний – пофарбований шар

3. Верхній спінений шар

4. Як правило, в сучасному лінолеумі використовується додатковий загрунтований шар, що несе, - скловолокно, який зберігає матеріал від розтягування, стиснення, такий лінолеум не дає усадки.

5. Нижній спінений шар

6. Виворітний шар, друкований логотип виробника

Залежно від виду основи виділяють кілька типів лінолеуму:

- Основний (найчастіше спінений ПВХ),

- Безосновний.

Як основу лінолеуму можуть використовуватися поліестр, повсть, джут, ПВХ. Зазвичай основа виготовляється із спіненого полівінілхлориду (ПВХ), який може бути тонким (щільним). Це дозволяє виготовляти лінолеум різної товщини. Спінена основа є більш вологостійкою, ніж неткана. Термін служби лінолеуму на спіненій основі близько 10 років.

Безосновний лінолеум є однорідним ПВХ-матеріалом, також його називають гомогенним. Це досить тонкий лінолеум (12-16 мм), малюнок розташований по всій товщині. Термін служби складає 5-7 років, для його продовження на лінолеум можна наносити спеціальні захисні шари.

1. Останнім часом став популярний лінолеум на теплозвукоізолюючій підоснові (ТЗІ). ТЗІ є чудовим електро-, тепло-, звукоізоляційним матеріалом, відповідає всім санітарним нормам, завдяки цьому він знайшов широке застосування та у виготовленні лінолеуму.

2. Відмінні технічні властивості (високі показники волого-, зносостійкості, звуко- та теплоізоляції), що робить його досить практичним покриттям.

3. Існують спеціальні види лінолеуму (антистатичні, акустичні, антибактеріальні, струмопровідні, протиковзні), які призначені для громадських та виробничих приміщень.

4. Проста підготовка статі
Лінолеум слід укладати на суху поверхню без виступів, тріщин. Для цього рекомендується дерев'яну підлогу застелити фанерою, а бетонну обробити складом, що вирівнює.

5. Нескладна технологія укладання
Лінолеум можна укладати методом вільного настилу або приклеювати спеціальним клеєм. Застосовується часткове або суцільне приклеювання. Суцільне застосовується у тому випадку, коли укладання лінолеуму проводиться у приміщеннях з високим навантаженням (великий потік відвідувачів, необхідність постійного переміщення меблів), а також із площею понад 20 кв. м. В інших випадках найбільш оптимальним є часткове приклеювання.

6. Довгий термін експлуатації (гарантійний 5-10 років), який при правильному догляді досягає 25-30 років.

Порівняння підлогових покриттів за терміном служби:

- Паркет 40 років

- Паркетна дошка 15-20 років

- Ламінат 5-15 років

- Килимове покриття 5-10 років

- Лінолеум 5-10 років

7. Простота експлуатації, збирання (можлива антибактеріальна обробка).

8. Мистецькі колекції, що постійно оновлюються, дозволяють підібрати необхідні кольорові акценти під різний інтер'єр. Широко представлені різні кольори лінолеуму від класичних (традиційних) до абстрактних.

З давніх-давен залишилося упередженість у тому, що використання лінолеуму в житлових приміщеннях може бути небезпечним для здоров'я. Звісно, щодо натурального покриття питань не виникає. Але до ПВХ багато хто ставиться із настороженістю. Сучасний якісний лінолеум виготовляється за технологіями, що дозволяють забезпечувати його екологічну безпеку. Гарантією є наявність відповідних сертифікатів.

Види лінолеуму

Крім того, можна виділити дві основні групи в залежності від матеріалів виготовлення: натуральний (який раніше власне і називався лінолеумом), ПВХ-покриття.

Натуральний лінолеум виготовляється тільки з натуральних природних матеріалів - лляна олія, деревне борошно, натуральні смоли, вапняк, природні пігменти, зазвичай на джутовій основі. Завдяки своєму складу такий лінолеум має антибактеріальні властивості, крім того, він зносостійкий, антистатичний, важкозаймистий, стійкий до дії жирових плям, його можна використовувати для підлоги з підігрівом.

ПВХ-покриття у свою чергу поділяються на такі види:

- побутові,

- напівкомерційні,

- Комерційні.

Побутовий лінолеум характеризується товщиною 1,5-3 мм, шаром зносу 0,15-0,35 мм (який може бути відсутнім). Ширина рулону 1,5-4 м. Основні характеристики:

- Вартість: 2,5-10 євро за 1 кв. м

- Вага: ~ 1,25-2,25 кг/кв. м

- залишкова деформація: не більше 0,2 мм

- гнучкість: не повинно бути тріщин при обхваті стрижня діаметром 45 мм

- теплопровідність: 0,018-0,035 Вт/м*K

- водопоглинання: трохи більше 1-1,5%

- звукопоглинання: 13-18 Дб

Комерційний лінолеум

Напівкомерційний лінолеум набагато міцніший, ніж побутовий, але поступається за своїми комерційними характеристиками. Випускається в рулонах шириною від 2 до 4 м. На лінолеум такого виду надається гарантійний термін 7-20 років, залежно від компанії-виробника. Застосовується в офісних приміщеннях, громадських місцях з невисоким навантаженням та малою прохідністю. Основні характеристики:

- Вартість: 5,5-15 євро за 1 кв. м

- захисний шар – 0,5-0,6 мм.

- вага: ~1,6-2 кг/кв. м

- Залишкова деформація: не більше 0,10 мм

- гнучкість: не повинно бути тріщин при обхваті стрижня діаметром 10-40 мм

- звукопоглинання: 12-16 Дб

Комерційний лінолеум є покриттям підвищеної зносостійкості. На відміну від інших видів він фарбується по всій товщині і має товстіший захисний шар. Застосовується, як правило, в громадських будинках, де проходить великий потік людей і покриття для підлоги повинно мати достатній рівень зносостійкості. Його також можна застосовувати і в житлових будинках, проте через високу ціну (10-40 євро за 1 кв. м) його застосування в житлових будинках дуже обмежене, де можна обійтися менш зносостійким та недорогим лінолеумом. Основні характеристики такі:

- Вартість: 10-40 євро

- захисний шар 0,7 мм

- вага: ~2,8 кг/кв.м

- Залишкова деформація: не більше 0,02-0,10 мм

- гнучкість: не повинно бути тріщин при обхваті стрижня діаметром 10-40 мм

- звукопоглинання: 6-10 дБ.

Термін експлуатації цього виду покриттів становить від 10 до 25 років.

Також до категорії комерційного лінолеуму належать спеціальні покриття, де покращено окремі характеристики. Наприклад, розрізняють підвиди - акустичний (з підвищеними якостями шумоізоляції, звукопоглинання до 19 Дб), протиковзкі (призначені в основному для вологих приміщень), антистатичні (дозволяє забезпечувати відсутність статичної напруги, накопичений заряд покриття становить не більше 2 кВ) та ін.