Паркетна дошка - дизайн, традиції, модні тенденції

Паркетна дошка - дизайн, традиції, модні тенденції

Паркетна дошка - покриття для підлоги з натуральної деревини, як правило, що складається з трьох шарів. Нижній шар зазвичай роблять із ялинової чи соснової фанери, середній – із планок деревини хвойних порід. Причому планки розташовані перпендикулярно до волокон деревини нижнього шару. Це надає паркетній дошці міцність та стійкість до перепадів температури та вологості. І, нарешті, верхній шар (він же – лицьовий, робочий, декоративний) є тонким зрізом деревини цінних порід. Він відповідає за термін служби покриття, а також його зовнішній вигляд. Ця стаття якраз і присвячена питанням оформлення (дизайну) верхнього шару паркетної дошки .

Зрозуміло, у плані дизайну паркетна дошка не може конкурувати, наприклад, із художнім паркетом. Проте останнім часом з'явилася помітна тенденція до збільшення варіантів декорування паркетної дошки. Подивимося, що ж пропонують сьогодні у цій галузі фірми-виробники.

Проводимо селекцію

Почати, мабуть, варто з такого поняття як селекція паркетної дошки. Селекція - це відбір плашок верхнього шару паркетної дошки , виготовлених з однієї і тієї ж породи деревини. Відбір здійснюється за кольором, строкатістю, текстурою, наявністю сучків, заболоні (світліших ділянок) і т.д. І хоча ця класифікація відноситься в першу чергу до технології виробництва паркетної дошки, проте вона безпосередньо впливає і на зовнішній вигляд покриття. Найчастіше зустрічаються такі варіанти селекції, які в різних фірм можуть називатися по-різному.

Селект (еліт, радіал, ексквізит, люкс та ін). Верхній шар цієї паркетної дошки складається з ретельно підібраних плашок, близьких за кольором та структурою. Це радіальне розпилювання деревини, без сучків або будь-яких дефектів. Така дошка паркетна зазвичай використовується в оформленні класичних інтер'єрів, тому що має однотонний рівний малюнок.

Натур (або стандарт) допускає колірні варіації та наявність невеликих сучків. Планки верхнього шару такої дошки виготовлені з деревини змішаного тангенціального та радіального розпилу.

Рустик (маркант, котедж, кантрі або сільська дошка) має сильно виражені колірні варіації, допускає наявність тріщин у сучках і невеликі ямки від сучків. Ця дошка дуже строката, із заболонню і т.д. Вона чудово підходить для інтер'єрів, витриманих у стилі кантрі.

Раз смужка, два смужки...

Другий напрямок у дизайні паркетної дошки пов'язане з кількістю планок (тобто смуг шпону цінних порід деревини) у верхньому шарі. Це стосується насамперед паркетної дошки з малюнком «палуба» («розбіжка»), де планки укладені паралельно одна одній.

Залежно від кількості рядів планок паркетна дошка буває чотирисмуговий, трисмуговий, двосмуговий та односмуговий. Останню ще називають Full Plank – ціла планка. Перше місце за популярністю, безперечно, займає трисмугова паркетна дошка, потім йдуть одно- та двосмугова, на останньому місці знаходиться чотирисмугова. Що стосується цін, то найдорожча – односмугова дошка, а найдешевша – чотирисмугова.

Паркетна дошка в чотири планки (чотирисмугова). Це так звана малобюджетна дошка, яку роблять здебільшого з відходів деревини. Вона, звичайно, коштує дешевше, але оскільки її смуги (ряди) дуже вузькі, то на підлозі це виглядає дуже строкато. Хоча, напевно, і такий варіант оформлення верхнього шару знайдуть свої прихильники.

Паркетна дошка в три планки (трисмугова) - найпоширеніший варіант. Складається із трьох паралельних смуг деревини цінних порід. Як правило, всі планки на такій дошці поділені на модулі (тобто укладені не суцільними довгими смугами, а поділені на короткі відрізки). Підходить будь-яких приміщень, т.к. відтворює дуже популярний паркетний малюнок "палуба".

Паркетна дошка в дві планки (двосмугова) – складається з двох широких ламелей, укладених суцільними смугами, або поділених на модулі. За рахунок більшої ширини ламелей така дошка надає приміщенню дуже урочистого вигляду.

Паркетна дошка в одну планку (односмугова, або Full Plank). Виглядає як традиційна дошка із масиву деревини. Особливо красиво та елегантно виглядає у великих приміщеннях. Щоправда, коштує така паркетна дошка приблизно в 1,5 раза дорожча за трисмугову. Адже для її виробництва потрібні ширші ламелі цінної деревини. До речі, ширина односмугової дошки зазвичай 137 мм, а трисмугової близько 190 – 208 мм (тобто односмугова дошка вже трисмугова).

Деякі фірми-виробники випускають односмугову паркетну дошку зі знятими по краях фасками. В результаті після укладання між сусідніми дошками утворюється У-подібний паз, що імітує шви і дозволяє створити повний ефект підлоги з масивної деревини. Але, взагалі, для паркетної дошки це не плюс. Адже покриття має бути монолітним, а за наявності фаски в неї може забиватися бруд та проникати волога.

Шляхетна старовина

Останнім часом у моду увійшла так звана структурована паркетна дошка, яку ще називають античною, штучно зістареною, пропареною тощо. У деяких фабрик терміни перегукуються, проте єдиного позначення немає.

Состаривают паркетну дошку шляхом створення декоративному шарі затемнень чи штучних дефектів. Для цього дерево обробляють металевими щітками, а також покривають темною або білою олією. Один із способів старіння дошки виглядає так. Після того, як паркетну дошку зібрали в заводських умовах, з верхнього шару деревини металевою щіткою вибирають серцевину (іншими словами, прибирають м'ясо і залишають кістки). Дошка стає більш рельєфною, з яскраво вираженою структурою дерева. Потім її покривають кольоровим маслом та воском (як правило, білим або чорним). Віск заповнює мікротріщини, що утворилися, і підкреслює природний малюнок дерева, в результаті чого на поверхні утворюються білі і чорні прожилки.

Як правило, штучно зістарені дошки – односмугові. Вони чудово підходять до інтер'єрів у стилі кантрі, музейних приміщень із старовинною обстановкою... Але краса – не єдина їхня гідність. Дошка з вихолощеними волокнами більш зносостійка, оскільки на ній менше помітні ушкодження та подряпини. Щоправда, за таким покриттям потрібен певний догляд: приблизно раз на півроку його потрібно обробляти спеціальним воском.

Від дуба до бамбука

Ще один напрямок у дизайні паркетної дошки – використання виробниками дедалі більшої кількості порід деревини. Від традиційних для нашої місцевості дуба, бука, ясеня, клена – до екзотичних порід із різних регіонів світу (Південно-Східної Азії, Південної Америки, Африки). Наприклад, дуже оригінально виглядає паркетна дошка з верхнім шаром із бамбука. А декоративний шар із екзотичного дерева бубінгу виглядає рельєфним навіть без спеціальної обробки. Між іншим, паркетна дошка з екзотичних порід набагато дешевша, ніж штучний паркет з аналогічного дерева.

Щоб надати деревині потрібний відтінок, її піддають термообробці: пропарюють гарячою парою або тримають у камері без доступу повітря при температурі близько 200*С (обпалюють). Наприклад, обпалений бук набуває темно-коричневого кольору, а пропарений – темно-рожевий. Таким чином, термообробка дозволяє створювати різні варіанти кольору однієї і тієї ж породи деревини.

Лак чи олія?

Крім того, дизайн паркетної дошки можна отримати, обробивши її різними видами покриттів. Йдеться про лак (він буває матовим або глянцевим) і про масляні просочення (вони діляться на кольорові та безбарвні). Якщо говорити про олію, то зазвичай дошку покривають безбарвною олією, а також білою або чорною. Але якщо є бажання, можна замовити ексклюзивний варіант. В цьому випадку на дошку нанесуть олію будь-якого іншого кольору.

До речі, на Заході здебільшого користуються попитом саме паркетні дошки , оброблені олією. Вони краще і з погляду екології, і довговічніші, т.к. це покриття потрібно лише періодично поновлювати, і воно не вимагає жодного перешліфування. У нас же через певні традиції поки перевага надається паркетній дошці з лаковим покриттям.

"Палуба", "ялинка", "плетінка"

Крім традиційного палубного укладання, паркетна дошка дозволяє створювати й інші малюнки: зокрема, всім знайому «ялинку» та «плетінку». Щоправда, ці варіанти обійдуться дорожче, та й випускають паркетні дошки з таким малюнком небагато фірм-виробників.

Фахівці кажуть, що в класичних інтер'єрах найкраще виглядають традиційні малюнки ("ялинка", "плетінка" тощо) або художній паркет. А ось «палуба» («розбіжка») – оптимальне рішення для приміщень, які не мають яскраво вираженої стилістики. Така підлога не приковує до себе зайвої уваги та підходить практично до будь-якого стилю. Хоча з іншого боку це, звичайно, справа смаку та звичок.

Декоративні вставки

Деякі фірми додатково пропонують окремі декоративні вставки. Це насамперед квадрати та короткі паркетні дошки (так звані «чверті»). Поєднуючи їх із звичайною паркетною дошкою іншого кольору, можна створювати на підлозі контрастні геометричні малюнки.

Крім того, в окремих компаній в асортименті представлені ще декоративні вставки-рейки. Використовуючи контрастні паркетні дошки та вставки-рейки, можна досягти приголомшливого ефекту та оживити поверхню підлоги. А з комбінації рейок, квадратів та чвертей можна навіть скласти бордюр. Щоправда, заради справедливості слід зазначити, що в Росію ці декоративні елементи поки що практично не поставляються (або поставляються в невеликих кількостях). Тому, найімовірніше, їх важко буде знайти у продажу.

Висновки

Як бачимо, останнім часом оформлення паркетної дошки приділяється дедалі більше уваги. І не тільки в сенсі використання різних порід деревини. Дизайн паркетної дошки активно розвивається у напрямі її фактурної обробки, появи вставок у верхньому шарі (корабельна палуба), а також щодо можливостей використання декоративних елементів (квадратів, чвертей, рейок). І, як нам здається, у цьому сенсі паркетна дошка має велике майбутнє.