Паркет чи ламінат, за і проти

Починаючи ремонт, одним із перших ми вирішуємо питання підлогового покриття. Плитка, лінолеум, камінь натуральний та штучний, пробка, навіть скло та метал – сьогодні у житлі можливо все. Але, як і раніше, найпопулярнішим залишається дерево. Звернувшись до цього традиційного покриття, ми вирішуємо, чому віддати перевагу: паркету чи ламінату? Обидва виборюють своє "місце під сонцем", тобто за місце на ринку. Хто з них переможе: стародавній натуральний матеріал чи смілива сучасна імітація? Переваги та недоліки є в обох.
Паркет – синонім якості, стверджують фахівці фірм, які ним займаються. Ламінат же, на їх погляд, більше підходить для офісів, у будинках його стелять лише від лінощів, щоб не доглядати покриття, або ж від нестачі грошей. Той, хто прагне до гідної якості, купує собі додому паркет, який набагато дорожчий за ламінат.
![]() |
Щоправда, визнають вони, є на ринку і дешевий паркет, але укладати на підлогу дрова за можливості вибору не рекомендують. Паркет прийнятної якості має коштувати не менше ніж 18 доларів за кв. метр.
Натуральність, екологічність – ці поняття сьогодні важко переоцінити. Ми любимо дерево за природність та теплоту. Воно здатне зігріти навіть найекстремальніший, мінімалістський інтер'єр. А нові технології виробництва, численні способи укладання, особливості порід деревини безмежно розширюють його художні можливості. Хтось вибирає ґрунтовний паркет , хтось паркетну дошку . Що вам більше підходить – вирішуйте самі. У будь-якому випадку підлога з дерева - найтепліша і затишна. Але якщо його покрити лаком у кілька шарів, він стане візуально холоднуватим, схожим на скло, природна теплота зникає.
Олія і віск не приховують красу дерева, фактура природніша, та й тактильні відчуття незрівнянно багатші. Щоправда, щорічно масляне покриття необхідно оновлювати. Але насолода, яку ви отримуєте, коли ступаєте босоніж живим деревом, окупає всі витрати. Дерево поза конкуренцією, хоча смак та переваги покупців постійно змінюються. Якщо 3-4 роки тому всі прагнули покласти у своїй квартирі бук або дуб однакового кольору та розміру, то сьогодні зріс інтерес до екзотичних пород.
Що стосується якості укладання, то, як кажуть паркетники, загальна проблема споживача полягає в тому, що він вибирає все окремо: паркет, лак і решту складових підлоги. Набагато зручніше та вигідніше купувати підлогове покриття, готувати підлогу, монтувати її разом з однією компанією, яка нестиме відповідальність за весь результат. Адже з одним і тим самим покриттям можна зробити погану неякісну підлогу, а можна навпаки. Замовник має платити не за сировину, а за готовий продукт. Хороші компанії самі готують основу та дають гарантію на один рік: якщо матеріал пройшов чотири пори року і з ним нічого не трапилося, значить, він лежатиме довго.
![]() |
А тепер послухаємо, що кажуть прихильники ламінату . Фахівці стверджують, що ще чотири-п'ять років тому в Україні не було гарного ламінату. Матеріал міг послужити від сили півтора року. Але сьогодні він став іншим: нове покоління має мало спільного зі своїми попередниками. Його структура (праворуч) подібна до структури паркетної дошки (ліворуч): це багатошаровий матеріал (сама назва - від англійського "багатошаровий").
Основа його - панель із перетертої в пил до стану кристалізації пресованої деревини. Вона не боїться води, чим не може похвалитися паркетна дошка. Знизу в ламінаті вологостійкий шар і шумопоглинаюча підкладка. Зверху - декоративний шар із малюнком та захисна смола (від її якості залежить зносостійкість ламінату). У паркетній дошці верхній шар – деревина цінних порід, 3-4 мм. При циклюванні найтонший шар дерева знімається. Паркетна дошка витримує не більше трьох циклівок.
Зараз виробляється ламінат такої якості, що йому поступається навіть паркет . Він став міцнішим, оскільки деревина пресується до кристалізації і не піддається деформації. Будь-яке дерево (навіть дуб) – м'яке, його поверхня гігроскопічна, боїться високих температур, при зміні мікроклімату у приміщенні починає деформуватися. Щоб захистити дерево, його покривають лаком, а всі лаки бояться високих температур та пропускають вологу. Іноді для додаткового захисту паркетну підлогу заливають поліуретановим покриттям. Але тоді свій вигляд паркет втрачає, пропадає неповторний ефект від натуральної дерев'яної фактури. Паркет дуже примхливий у користуванні. Не можна допускати, щоб ним бігали собаки, ходили на шпильках або підборах з металевим набивкою. А за кілька років будь-який паркет належить циклювати. Процес цей дуже запорошений і довгий. Дехто вважає паркет екологічно чистим покриттям, проте ніхто не здогадався порахувати, скільки шкідливих речовин, наприклад, формальдегіду, виділяється з лаку, що покриває паркет. Будь-яке дерево при зміні мікроклімату у приміщенні починає деформуватися.
У ламінату всі ці недоліки відсутні. Його відмінні якості - опір стирання, удароміцність, стійкість до дії побутової хімії та простота укладання, незаймистість, гігієнічність, теплопровідність (можливість укладання на підлогу, що обігрівається).
Через те, що більшість ламінатів мають малюнок "під дерево", цей продукт стали називати " ламінований паркет ". Дизайнери кажуть, що в цьому і головне його лихо - багато хто сприймає його як імітацію дерева, як доступний його замінник. З цієї причини одні його люблять ("Зовсім як справжній паркет!"), Інші ставляться зневажливо ("Не люблю підробок"). Але насправді він давно перестав бути імітацією паркету, а перетворився на самостійний та самоцінний з погляду декору вигляд підлогового покриття. Він буває не лише "під дерево", а й "під камінь" – мармур, граніт. Нещодавно, наприклад, стали пропонувати нові колекції з кольоровим зображенням різних предметів: квітів, овочів, фруктів.
На Заході сьогодні до них виявляють підвищений інтерес. Якщо вибрати такий малюнок, то відразу стане зрозумілим: це не дерево, це щось зовсім інше. Наприклад, у спальні можна "розсипати" по підлозі сині волошки. І решта інтер'єру "підтягнути" до такого романтичного рівня. Або взяти і зробити підлогу у всій квартирі абсолютно чорною. Ламінат дає повну свободу у декорі. Але український покупець, за даними дистриб'юторів, віддає перевагу однотонному, рівному кольору. Наприклад, недорогий ламінат "бук рустикальний", де контрастно поєднувалися темні плашки зі світлими, виявився на нашому ринку непопулярним. Натомість покупцям сподобався "білий дуб", на який раніше мало хто міг зважитися.
Фірми, що займаються ним, впевнені, що майбутній покупець вибиратиме зручність та економію, а значить – ламінат . Тільки радять при його покупці уникати дешевої продукції, щоб одного прекрасного дня він не розійшовся або не розмок. Дорогі водостійкі колекції не бояться води та не псуються. Ще одна небезпека дешевого продукту: принесете додому коробку, відкриєте її, а всі дошки виявляться однаковими, адже на відміну від паркетної дошки з дерева малюнок на ламінаті - лише фотографія, штамп. Дешеве покриття через орнамент, що часто повторюється, буде схоже на лінолеум.
Слід знати, що якщо після укладання виникає скрип, це означає, що була допущена помилка при укладанні або придбали дошки з порушеною геометрією. Правильно покладений ламінат скрипіти не може. Відомий звук, схожий на цокання, виникає тому, що було обрано невелику товщину покриття для великої площі. Беззвучно таким ламінатом можна ходити тільки босоніж або в м'яких тапочках. Чим товщі дошка, тим менше вона звучить. Тому якщо ви вибираєте ламінат, наприклад, для спальні, беріть той, який важчий у прямому значенні слова. Деякі компанії роблять на звороті звукопоглинаючі підкладки. Добре поглинає звук також спінений поліетилен, що стелиться під покриття.
Що б ви не обрали - паркет чи ламінат , прислухайтеся до одностайної думки фахівців: не намагайтеся вникнути у всі нюанси та проблеми. Не грайте у самостійність, звикайте довіряти професіоналам, які самі зацікавлені виконати свою роботу добре та добротно.