Натуральний лінолеум, рекомендації щодо вибору

Не багатьом відомо, що досі активно розвивається виробництво і так званого натурального лінолеуму , що перевершує за характеристиками свого синтетичного побратима і становить серйозну конкуренцію таким сучасним покриттям, як ламінат , керамічна плитка і т.д.
Справа в тому, що спочатку поняття «лінолеум» не мало нічого спільного з ПВХ-покриттям, оскільки це слово походить від двох латинських слів: «linum» – лляне насіння та «oleum» – олія.
Синтетичний лінолеум став виготовлятися набагато пізніше натурального, але, не дивлячись на своє «хімічне» походження, зберіг колишню назву. А натуральний лінолеум має у своєму складі лише натуральні компоненти - це лляна олія, деревне борошно, смола соснових дерев, борошно з кори коркового дуба, порошок з вапняку, натуральні барвники. Основу натурального лінолеуму складає джутова тканина.
Які основні переваги натурального лінолеуму? Ну, перш за все, порівняно з ПВХ-покриттям він має більш тривалий термін служби: деякі марок лінолеуму розраховані на використання протягом 7-10 років, а деякі - 30 років.
Завдяки лляному маслу, що входить до складу лінолеуму, натуральний лінолеум має бактерицидні властивості, не накопичує статичної електрики. Ще одна особливість натурального лінолеуму - негорючість (наприклад, сигарета, що впала на підлогу, не залишить на ньому сліду), а ще він не сприяє поширенню полум'я у разі пожежі.
Лінолеум легко очищається від пилу, він легко піддається, як сухому, так і вологому збиранню. Натуральний лінолеум не вигоряє, не змінює колір, структуру з часом, стійкий до побутової хімії, агресивних середовищ, а також може укладатися на підлогу з підігрівом.
Більше того, за простотою, дешевизною укладання, лінолеум не має собі рівних. Причому, після укладання він добре зберігає свої розміри, не деформується. Однак натуральний лінолеум досить жорсткий і тендітний (у порівнянні з синтетичним), тому з ним треба поводитися обережно (наприклад, його не можна кидати при розвантаженні), а при транспортуванні та роботі з ним - уникати різких перегинів, оскільки він може тріснути. Після перевезення лінолеуму треба дати кілька днів відлежатися і тільки після цього клеїти на ідеально рівну і чисту основу. Одна-єдина піщина під лінолеумом призведе до того, що дуже скоро над піщинкою він почне стиратися.
До речі, якщо синтетичний лінолеум можна вкласти самостійно, то натуральний лінолеум краще довірити професійним укладальникам.
Натуральний лінолеум може бути найрізноманітніших кольорів. Найчастіше зустрічає однотонний лінолеум або з легкими мармуровими розлученнями. Рекомендуємо вам вибирати лінолеум з малюнком, який не вимагає підбору при стиковці або з орнаментом, що досить часто повторюється. Не варто вибирати лінолеум з великим малюнком, він добре виглядає тільки в нежитлових приміщеннях дуже великих розмірів.
Взагалі, при виборі кольору та малюнка лінолеуму найкраще керуватися тим, щоб він поєднувався із кольором стін у кімнаті. До речі, саме укладання лінолеуму залежить від розмірів приміщення та рулонів, освітлення, а також способу кріплення полотен. Наприклад, одноколірні смуги, що мають мармуровий малюнок, зазвичай укладають у напрямку світла — так покриття буде виглядати монолітним. Лінолеум з малюнком розташовують уздовж кімнати. При цьому при покупці такого покриття варто купувати лінолеум із запасом по довжині на припасування малюнка (приблизно 10-20 см на кожен шматок).
Тим не менш, вибирати лінолеум варто не тільки виходячи з естетичних міркувань, а й звертати увагу на клас зносостійкості матеріалу, який повинен відповідати класу приміщення інтенсивності експлуатації. Так, наприклад, для приміщень з великою прохідністю (наприклад, для передпокою та кухні) підійде лінолеум з великою товщиною (не менше 3 мм), а для інших житлових приміщень підійде тонший лінолеум (1,5-1,2 мм).
Однак небажано використовувати натуральний лінолеум у приміщеннях з підвищеною вологістю (ванна кімната, туалети).
Варто також врахувати, що всі нерівності погано підготовленої основи не лише впадатимуть у вічі, а й суттєво прискорюватимуть знос покриття. Тому, якщо підлога має яскраво виражені дефекти (нерівності або тріщини), варто використовувати лінолеум з більшою товщиною.