Багатошарова паркетна дошка

Багатошарова паркетна дошка

Останніми роками відчувається зростання популярності натуральної паркетної дошки. «Під ключ» дошка виходить у півтора-два рази дешевше за традиційну «штучку», укладається швидше, та й турбот менше. Важливо й те, що паркетна дошка продається переважно із заводською обробкою, так що колір деревини можна вибирати сміливо, не чекаючи сюрпризів, можливих при лакуванні на об'єкті. До того ж стійкість заводського лаку здебільшого вища за об'єктний. А для охочих поекспериментувати виробники пропонують необроблену дошку. Якість паркетної дошки, що поставляється на наш ринок, цілком гідна, імпортери всі відомі, широковідомі європейські виробники: Upofloor (Фінляндія), Karelia (Фінляндія), Grabo (Угорщина), Tarket (Сербія), Boen (Німеччина), Kahrs (Швеція), Befag (Угорщина), Vito (Австрія), Weitzer (Австрія), Esta (Естонія), Barlinek (Польща), Baltic Floor (Польща), Magnum (Чехія), Xaro (Німеччина), Waldkrone (Німеччина).

Структура паркетної дошки. Основні розміри

паркетна дошка

Паркетна дошка є конструкцією, що складається з двошарової основи, як правило, хвойних порід, на яку з певним малюнком наклеєні паркетні планки третього лицьового шару з цінних порід деревини. На кромках та торцях є пази та гребені для з'єднання дощок між собою. Як відомо, деревина є гігроскопічним матеріалом, і паркетні підлоги з натурального дерева можуть змінювати свої розміри при температурно-вологісних коливаннях. Цьому процесу перешкоджає багатошарова конструкція паркетної дошки , взаємно перпендикулярне розташування волокон у шарах якої нейтралізують природний рух деревини (приблизно на дві третини порівняно з аналогічним масивом дерева).

Стандартні розміри паркетних дощок: довжина – 2,2...2,5м, ширина – 13...20см, товщина – 7, 10, 14-15 та 15-24мм. Найпоширенішою є 14-15мм паркетна дошка , товщина зносостійкого декоративного шару, якою становить 3-4мм, і передбачає від 4 до 5 перешліфувань. Ці покриття можна застосовувати як у житлових, так і у громадських приміщеннях.

При виборі паркету необхідно звертати увагу як на товщину шару зносу, а й у матеріал, тобто. на породу деревини, її механічні характеристики У приміщеннях з високими експлуатаційними навантаженнями є сенс вибрати деревину твердіших порід.

Малюнки, текстура та фінішне оздоблення

Класичний варіант паркетної дошки – палубний двох та трисмуговий. Багато виробників мають в асортименті кілька малюнків, наприклад «плетінка», «ялинка», а також односмуговий варіант. При оформленні останнього під старовинну половицю по краях дошки знімають фаски для імітації широкого шва. В рамках однієї породи виробники пропонують кілька варіацій на тему текстури деревини: селект (добірний), натур і рустик (сучкуватий строкатий тип).

На сьогоднішній день існують два основні типи обробки поверхні – олією та лаком, так само пропонується і необроблена дошка. Паркетний лак дуже різноманітний, можна зустріти кілька варіацій на лакову тему: шовковисто-матовий лак, глянсовий дзеркальний лак і глибокий лак, що вже більше нагадує олію. Як правило, застосовується багатошарове покриття (5-7 шарів) акриловими лаками УФ-затвердіння. Заводські лаки мають більшу зносостійкість у порівнянні з об'єктним лакуванням. Олія – покриття для естетів. Воно найближче виражає природну красу деревини, підкреслюючи її волокна та поглиблюючи колір. А якщо масляне покриття своєчасно доглядати, то такий паркет може бути вічним.

Підстава під паркетні підлоги

Паркетні підлоги настилаються після всіх ремонтних заходів, пов'язаних з можливим зволоженням і забрудненням покриттів, або безпосередньо на бетонну стяжку або на фанеру, закріплену до основи, а також на стару, але міцну дерев'яну підлогу. У бетонній основі не повинно бути тріщин. Підлога з ДСП або фанери повинна бути добре прикріплена до основи. А старі дерев'яні підлоги не повинні рипіти і мати гнилі ділянки. Незалежно від виду, основа повинна бути стабільною, рівною, міцною, сухою і чистою.

Якщо існує ризик зволоження основи, особливо це стосується нових стяжок (менше 1 року), або основ на ґрунті, а так само якщо укладання паркету проводиться над тепловиділяючими приміщеннями (ванні кімнати тощо), або на підлогу в приміщеннях з вбудованими дренажними або опалювальними трубами обов'язковою є додаткова паро-, гідроізоляція. Для плаваючого методу укладання, як паро-, гідроізоляції використовується міцна поліетиленова плівка, яка повинна бути покладена з нахлестом 10-20 см. Приклеювання до основи унеможливлює застосування плівки, тому дуже важливо, щоб основа була сухою, а в якості додаткової гідроізоляції можуть використовуватися ізолюючі ґрунтовки.

Укладання підлоги з паркетної дошки

Паркетні роботи повинні проводитися при температурі не менше 18-23°С та відносній вологості 40-65%. Дошки в приміщення заносять щонайменше за 48 годин до укладання та розпаковують безпосередньо перед їх встановленням.

Існують три основні технології укладання паркетної дошки – приклеювання до основи, укладання на лаги та «плаваючий» метод. Слідом за ламінатниками, виробники паркетної дошки впровадили безклеєвий спосіб укладання. Однак плаваючий метод має обмеження за площею приміщення. Якщо площа більше 40 м 2 дошку краще приклеїти по всій поверхні. Розглянемо докладніше цей метод.

Для влаштування підлоги з паркетної дошки знадобляться такі інструменти: молоток, пила з дрібними зубами, дриль, різець, олівець, рулетка, косинець, клей, клини, монтажний інструмент, що полегшує укладання останнього ряду паркету та спеціальні блоки для захисту краю дошки під час з'єднання. Паркетні дошки бажано укладати вздовж довгої сторони кімнати або орієнтувати у напрямку падаючого світла, тоді шви не будуть підкреслені освітленням. Приклеювання до основи і тришарова конструкція паркетної дошки зменшує потребу в розширювальному зазорі, в порівнянні з плаваючим методом, але ті не менше 8-10 мм зазор уздовж стін все ж таки слід залишити. Спочатку слід укласти всю підлогу без клею з урахуванням компенсаційних зазорів. Починати наступний ряд краще з відрізаної дошки, що залишилася від першого ряду. Якщо ширина останньої дошки менше 5 см або стіна вигнута, можна підрізати першу дошку, тоді вийде підлога, що красиво обгинає обриси стіни. Якщо паркет укладається відразу в кількох суміжних кімнатах, або в кімнаті та коридорі, потрібно розділяти його під дверним прорізом, тобто паркетна дошка не повинна безперервно переходити з одного приміщення в інше, тому що в цьому випадку важко забезпечити достатню рівність основи.

Після такої своєрідної "примірки" можна приступати до приклеювання. Зубчастим шпателем розподілити клей поступово по поверхні. При нанесенні клею на тверді підстави шпатель може швидко стати непридатним, тоді доведеться його замінити, інакше не можна буде забезпечити рівномірний розподіл клею. У разі високої поглинаючої здатності основи його попередньо ґрунтують, відповідно до рекомендацій виробників клею. Слід звернути увагу на час твердіння клею, і не обробляти їм велику поверхню, ніж можна покрити паркетом за цей час. При приклеюванні паркету до основи в пази клей не наносять. Використання спеціального монтажного блоку (підбійника) захистить краї дощок під час їх збивання. Він виготовлений таким чином, що ні сам блок, ні молоток не стикається з клеєм. Обрізки дощок, які найчастіше застосовують для цих цілей, можуть пошкодити шпунтове з'єднання. Планки, розташовані близько до стіни, притискаються за допомогою спеціальної підтяжки для паркету, і в зазори між стіною і дошками вставляють клини. У місцях проходження труб необхідно намітити та просвердлити отвори на 20мм більше діаметра труби (для створення розширювального зазору). Якщо дошка прилягає торцем до труби, розрізати дошку по лінії центрів отворів. А якщо сторона дошки прилягає до труби – відрізати ту частину дошки, яка має за трубою, поруч зі стіною. Потім дошку встановлюють на своє місце і приклеюють відрізану частину. Після закінчення укладання паркет потрібно залишити на час, необхідний для затвердіння клею (зазвичай на добу). Потім клини виймають та встановлюють плінтуси та інші декоративні елементи.

Догляд та ремонт

Існує помилкова думка, що якісний дорогий паркет не потребує особливого догляду. Мовляв, заплатив один раз, а потім хоч на ковзанах по підлозі катайся. І, зрештою, дивлячись на зіпсовану підлогу, обурено розводять руками: як це так, де ж обіцяні 50 років безпроблемної експлуатації? Вся справа в тому, що, як і елітний паркет , так і скромніші його побратими вимагають однаково шанобливого до себе ставлення. По-перше, умови експлуатації мають бути ідентичні умовам укладання. По-друге, як показує практика, пісок, вуличний бруд і паркет – малоперспективне поєднання, тому по обидва боки вхідних дверей бажано наявність грязеуловлювальних килимків. Вода у великих кількостях шкідлива для паркету, вона може послужити прикрою причинною його пошкодження або зміни кольору, тому переважно сухі або напіввологі (добре віджатим ганчірком) методи збирання. Засоби для періодичного догляду за паркетною підлогою вибираються в залежності від виду обробки поверхні дошки. Лакову поверхню легко підтримувати в чистоті, а як профілактика періодично (один-два рази на рік) обробляти поверхню спеціальними полишами для лакованих підлог. Масляне покриття більш примхливе порівняно з лаком. Плями змиваються як звичайно м'яким миючим засобом або спеціальним очисником для промасленої підлоги. Профілактичний догляд включає обробку спеціальними складами (на основі масла і воску) для промасленого паркету кілька разів на рік.

Але на жаль, ні що не вічне під місяцем, і навіть зносостійке покриття паркету можливо через деякий час вимагатиме реставрації або заміни. Але якщо все ж таки поверхня паркету прийшла в занедбаний стан, то найкращими ліками є її повна заміна шляхом перешліфування. Після цього можна вибрати будь-який варіант обробки поверхні. Хоча якщо прислухатися до рекомендацій виробників паркетної дошки , і підтримувати поверхню підлоги відповідно до їх розпоряджень, то можливо шліфування паркету і зовсім не буде потрібно. Загалом, паркетна підлога може служити довго навіть дуже довго, і, акумулюючи життєдайну енергію поколінь, будуть знову і знову віддавати її кожному, хто до них торкнеться.

Наша компанія є офіційним дистриб'ютором на території України продукції відомих виробників паркетної дошки торгових марок KARELIA , UPOFLOOR (Фінляндія), GRABO (Угорщина). Є як традиційні породи деревини (дуб, бук, ясен, клен, горіх, вишня), і екзотичні (мербау, ятоба, ярра, кемпас, бамбук, ироко, дусія, сайма, венге). Вибір дуже великий. Ви зможете отримати відповіді, на всі питання, що вас цікавлять, зв'язавшись з нами по телефону або електронною поштою.